Showroom s poradnou v Praze (pouze po domluvě předem)|Vyzkoušení materialu a zaučení ZDARMA|Dodáváme se softwarem|Rádi poradíme na 737 209 935 (Po-Pá: 10:00-17:00)

Jak gravírovat kovy? Průvodce pro Výběr Správného Laseru

Gravírování kovů

Chtěli by jste gravírovat kovy? Ať už potřebujete označovat kovové díly, štítky, nebo gravírovat personalisované šperky v tomto článku si v rychlosti projdeme jak na to, a hlavně vám vysvětlíme jaký typ laseru zvolit, aby si poradil s vašim materiálem. 

Výběr Správného Laseru

Pro gravírování kovů je nejlepší volbou Vláknový laser (fiber laser). Proč? Vše je o vlnové délce paprsku a právě fiber laser díky 1064nm infračervenému paprsku reaguje se všemi typy kovu a také dalšími materiály jako jsou plasty či kovy, kámen či barvená kůže.

Dalším typem paprsku, jenž si rozumí se všemi kovy je UV laser. Ale ten má svá specifika a většinou uživatelé, kteří potřebují UV laser vědí proč jej potřebují a proto se mu zde nebudeme věnovat. Ve zkratce ač se UV paprsek rozumím s kovy, jedná se o tak zvaný "studený" paprsek, jenž má velmi zajimáva využití v lékařský přistrojích, značení čipů jako jsou procerosory jenž by mohla vysoká tepla poškodit atd. Navíc je to z pohledu škály materiálů nejvšetrannější paprsek jelikož dokáže gravírovat jak všechny kovy tak zároveň dřevo, kůži a zároveň i sklo a jiné transparenstní materiály. Proč se ale nehodí pro většinu uživatelů, kteři o tomto typy paprsku slyší poprvé? Je to proto, že se jedná o poměrně drahou technologii (3W se pohybují přes hranici 100 tisíc), je složitá na nastavení a gravírovaní tímto paprskem, tepelně neupravuje materiál, ale pouze jej odpaří, takže výsledek pak připomíná spíše obrabění pomocí CNC frézy, což je úžasné pokud takové efekt hledáte nebo potřebujete značit díly, jenž se nesmějí zahřát na vysokou teplotu, ale pro většinu uživatelů, jenž chtějí značit kovové výrobky s kontrastem vhodnější vláknový laser.

Diodový laser s modrým paprskem, nebo CO2 laser můžete použít pouze pokud chcete gravírovat nerezovou ocel nebo titan. S jinými typy kovu zde nepochodíte. Z pohledu ceny a schopností z této dvojice vycházi mnohem lépe 20W diodový paprsek jenž pořidíte mnohem levněji a budete moci dokonce zkoušet "barevné" gravírovaní, správněji se zde bavíme o barevné oxidaci. U CO2 laseru je to složitějši jejich vlnová délka 10600nm (pozor často se plete s infračerveným paprsek 1064nm, ale rozdíl je jedna nula navíc), kdy potřebujete výkon minimálně 55W a to jěště za předpokladu, že má trubice velmi malý bod a stroj kvalitní čočky jako je třeba xTool P2 55W. U CO2 levných strojů nebo starších strojů drahých značek můžete zjistit, že ani s 80W si bez specialní pasty nebo etching spreje na nerezi neškrtnete.

Kovy, Které Můžete Gravírovat

S vláknovým laserem můžete gravírovat širokou škálu kovů, což zahrnuje:

  • Nerezová ocel: Ideální pro průmyslové značení, výrobu nástrojů a dekorativní předměty. Tvrdost oceli ať už se jevná o obyčejnou 1.4301 nebo kvalitní nástrojovou ocel, nehraje roli.
  • Hliník: Používá se často v automobilovém průmyslu, elektronice, vizitkách a stavebnictví.
  • Měď a mosaz: Perfektní pro elektrické komponenty a umělecké projekty.
  • Zlato a stříbro: Vhodné pro šperky a luxusní zboží, elektronika
  • Titan: Používá se v lékařském a leteckém průmyslu díky své odolnosti a lehkosti.

Titan a nerez Vám jako jediné nabídnout se správným nástrojem gravírovat také barevně, u ostatních kovů se bavíme pouze o "šedé" škále, která ne vždy je opravdu šedá, může se také jedna o odstíny hnědé.

Každý z těchto kovů má specifické vlastnosti, které ovlivňují způsob gravírování, ale vláknové lasery jsou dostatečně všestranné, aby si s nimi poradily. Navíc jak jsme již zmínili můžete vláknový laser použít na gravírování kamene či plastu.

Aby to nebylo tak jednoduché je potřeba rozlišit lasery na tkz. Q-switched a MOPA. Základní rozdíl je v tom, že MOPA vláknové lasery mohou měnit délku pulzu a jsou také citlivé na změnu frekvence. U Q-switched laserů je q-pulz nastavený na pevnou hodnotu. Kvalitní q-switched vláknové zdroje jako jsou například od výrobce Raycus (výrobce "emitorů" laserových paprsk,ů jenž výrobci laserových strojů využívají) jsou alespoň citlivé na změnu frekvence což znamená, že mohou gravírovat nerez  a titán barevně v krásných a sytých barvách. Zjednodušeně tedy MOPA nám umožní nejlepši řizení a nastavení paprsku což nám umožní barevné gravírovaní na nerezi a titanu a v připadě složitých materiálů jako jsou hliník nebo měď nám umožní je gravírovat téměř do černa což s q-switch lasery není dosažitelné a můžete se černé barvě pouze přiblížit. Pokud máme kvalitní q-switche fiber, který plynule mění frekvenci tak nás to tolik nemrzí a pro 95% uživatelů je to více než dostačující a s trochou snahy dojdete ke spokojenosti. MOPA pro mnoho uživatelů nemusí být výhra jelikož krom výkonu, rychlosti, intervalu a frekvence musíte pracovat jěště s délkou pulzu což Vám do vašeho nastavování přináší další rozměr. Pokud opravdu hledáte vláknový laser, doporučujeme sáhnout po kvalitním q-switche laseru jako je napřiklad BLATON X Pro a zjistit zda plní vaše představy. Doporučujeme se vyhnout levným fiber laserů jenž reagují na změnu frekvence skokovitě, nebudete moci gravírovat barevně (použitelně) a hlavně bude se stroje víc bojovat než jej používat.

Proč tedy rovnou nevybírat MOPA fiber? Jednoduśe proto, že při stejném výkonu stojí plus mínus dvojnásobek a navíc začinájí na výkonu 60W takže se vlastně jedná spíše o 4 násobek (nejslabší MOPA se výrabí 30W a není moc rozšiřený, jelikož, když vezmete v potaz zbylé náklady na výrobu stroje tak se výrobcí jednoduše orientují na vyšší výkonovou kategorii, kdy v konečném důsledku není rozdíl v ceně tak výrazný a mohou nabídnout mnohem výkonnější stroj)

Proč jsou fiber lasery o výkonu do 20W maximalně o ploše 150x150mm a menší? Vše je o výkonu, větší plocha se zde řeší pomoci čočky s větším "zorným polem" tkz. field. Galvo zrcátka nám zůstavaní jejich rozsah se nemění a tedy pokud zvětšíme plochu pomoci čočky ztratíme výkon paprsku a také jeho detail(čim menši field Vám čočká dá třeba 70x70mm tím vyšších detailů dosáhnete) Proto se obecně doporučuje při použití čočky 200x200mm alespoň 50W, respektive 60W a více v připadě 300x300 což je již opravdu takový limit a doporučujeme spíše 100W. Výhodou značících fiber laserů (fiber marker) je to, že pokud si pořídíte dostatečně výkonný stroj a a nejste spokojení s maximalní plochou  nebo s velikostí detailů a přesností, můžete jednoduše pouze zakoupit novou čočku dle vašich představ a vyměnít ať už menší nebo větší.

Pokud hledáte kvalitní vláknový laser pro gravírování kovů, podívejte se na tyto doporučené modely z našeho eshopu. V tomto článku si projdeme pouze cenově dostupnější modely. Připravujeme také profi řadu 60W a 100W MOPA fiberů, ale jejich ceny jsou již z jiné kategorie.

1. BLATON X PRO Fiber Laser 20W

    • Nejlepší fiber laser v dané kategorii. Nejkvalitnější komponenty, pevná a chytrá konstrukce nabízí nejlepší výsledky a hlavně efektivní práci s laserem.
    • Popis: BLATON X PRO je prémiový vláknový laser, který nabízí vysoký výkon a přesnost. S jeho vychytanými funkcemi a schopností gravírovat až 8K rozlišení je ideální pro detailní práce na kovových površích. Kvalitní laserový zdroj Raycus a přesné galvo zaručí, že těžko budete hledat konkurenci ve vašem podnikání
    • Výhody: Kvalitní a důmyslné komponenty vybrány na základě našich zkušeností a zpětné vazby našich klientů, chytrá konstrukce bez vůlí = rovnoměrné gravírování po celé ploše, špičková kvalita výstupu, Ochranný štít a stojan pro spŕavnou ohniskovou vzdálenost v jednom.

2. xTool F1

    • Popis: Unikátní přenosný duální gravírovací a řezací laser pro použití ve veřejných prostorech. Kombinuje 2W Infračervený 1064nm paprsek a 10W modrý 455nm diodový paprsek.
    • Výhody: Vysoká rychlost a velká přesnost díky malému bodu paprsku. Skvělý na reklamní předměty a šperky. Velmi intuitivní a jednoduchý softwarem pomůže v začatcích (časem je, ale potřeba pŕejít na lightburn aby jste mohli nastavit určité hodnoty). Díky dvoum paprskům zvládné širokou škálu materiálů, ale pozor 1064nm paprsek zde má pouhe 2W což znamená pomalé a pouze povrchové značení.

3. Mr. Carve 20W

    • Popis: Kompaktní a přenosný vláknový laser, který je perfektní pro menší dílny nebo domácí použití. 
    • Výhody: Automatické zaostření. Přislušenství - dvě rotační osy v ceně.

4. Mr Carve 50W 

5. Mr Varve UV

6. Mr Carve C2S 

 Z našich zkušeností jsou rozdíly mezi fiber lasery (podobně jako mezi UV lasery) opravdu propastné, u diodových či CO2 laserů samozřejmě také existují velké rozdíly, ale jste schopni je řešit pokud 20W diodový laseru nabízí takový skotečný výkon jako jiný 20W nebo jeho konstrukce není dostatečně stabilní tak jednoduše uberete rychlost, doladíte zbytek a dosáhnete podobných výsledků ač třeba s větší námahou. V připadě fiber laserů toto neplatí, pokud pro vaše použítí laser neumí efektivně řidít frekcenci nebo je jeho konstrukce nepřesný či s vulemi, tak nebudete schopni dosáhnout požadovaných výsledků nebo být schopni využít celou plochu aniž by výsledek nevyšel nerovnovměrně ( jedna straná bude tmavší než druhá nebo zabarvená do jiného odstínu apod). U fiber laserů osobně opravdu doporučujeme šetřit, sami jsme se o tom přesvědčili.

Gravírování kovů s vláknovým laserem je efektivní a přesný způsob, jak dosáhnout profesionálních výsledků. Výběrem správného laseru, jako je například BLATON X PRO můžete dosáhnout nejen nejlepších výsledků, ale také pracovat rychle, efektivně a hlavně s minimem komplikací. Právě u tohoto modelu jsme vychytali všechny mouchy se kterými jsme měli potíže nejen my, ale i naši zákazníci. Prověřeno několikaletou praxí.

Pokud si nejste jisti co je pro vaše potřeby nejlepší řešení a chcete vybrat dobrý poměr ceny a výkonu, zavolejte nám a my vám rádi poradíme na tel. 737 209 935.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz